Ordynariat Prawosławny
Aktualności
30.11.2013
Rondo im. arcybiskupa gen. Mirona (Chodakowskiego) w Białymstoku
Arcybiskup gen. dyw. dr Miron (Chodakowski), prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, będzie patronem jednego z rond w Białymstoku.


  Uchwałę (25 listopada) jednogłośnie podjęli białostoccy radni. Rondo w rejonie osiedli Jaroszówka i Wygoda znajduje się przy wyjeździe z Białegostoku do Supraśla na Trasie Generalskiej. Pomysłodawcami upamiętnienia w Białymstoku władyki Mirona byli prawosławni radni z Forum Mniejszości Podlasia – Adam Musiuk, Stefan Nikiciuk i Sławomir Nazaruk.

  Także z inicjatywy białostockich radnych nadając nazwę jednej z ulic na Nowym Mieście upamiętniono Mikołaja Hajduka - prawosławnego prozaika, poetę i działacza społecznego-religijnego mniejszości białoruskiej.

  Imię abp. gen. dyw. Mirona Chodakowskiego nosi już rondo w Hajnówce oraz jedna z ulic w Supraślu. Tragicznie zmarły ordynariusz wojskowy jest także patronem Publicznego Gimnazjum w Narwi.


 
źródło: Anna Choruży/ http://www.cerkiew.pl
fot. arch. POWP


 

foto
Zdarza się często, że człowieka ogarnia smutek, depresja, zniechęcenie... Bierze się to z pokus złego... Ból jest siłą psychiczną, którą Bóg umieścił w naszym wnętrzu, by czyniła dobro, miłość, radość, modlitwę... Oddajcie się miłości Bożej... Uzdrowienie nastąpi, gdy dusza gorąco pokocha Boga. Gdy staniesz się z Nim jednością, zapomnisz o złym duchu...i on, zlekceważony, odejdzie."
 
(św. starzec Porfiriusz)